צוות מומחים שבחן את הלבנייה שקרסה- המבנה מסוכן, יש להרוס אותו מידית

צוות מומחים שבחן את הלבנייה שקרסה: "המבנה מסוכן, יש להרוס אותו מידית"


שתי חוות דעת של מומחים, שזומנו על ידי קבוצת בז"ן, קבעו כי יש להרוס את שאריות המבנה שקרס לפני חודש וחצי במפרץ חיפה. הם הזהירו כי מגדל קירור המים ההיסטורי "לא יציב ולעלול לקרוס", ויש להרוס את שאריותיו לאתר כדי למנוע נזק

יואב איתיאל - 23/07/2020


צוות המומחים שבחן את אתר הלבניות בבתי הזיקוק במפרץ חיפה, לאחר קריסת אחת מהן לפני כחודש וחצי, קבע היום (חמישי) כי המבנה אינו יציב ויש לבצע הריסה יזומה ומתוכננת של המבנה בהקדם האפשרי. בעקבות קביעת צוות המומחים, שזומן מטעם חברת בז"ן, פנתה הקבוצה עם הממצאים לעיריית חיפה בבקשה להכריז על המבנה כמסוכן ולקבל ממנה בדחיפות הנחיות לטובת הריסת שאריתו.

ב-12 ביוני נפל חלקה העליון של הלבניה, אחד משני מגדלי קירור המים ההיסטוריים שאינם פעילים משך למעלה מעשור. בז"ן פנתה לקבל חוות דעת מחברת "ירון אופיר מהנדסים", המתמחה בהנדסת מבנים, שיקום וחיזוק לרעידות אדמה, ובהמשך גם מפרופ' קונסטנטין (קוסטה) קובלר, חוקר ומומחה לבטון מהמכון לחקר לאומי לבנייה של הטכניון.

כפי שעולה משתי חוות הדעת, לאור מצבו הפיזי של המבנה והאופן שבו הוא קרס, החלק שנותר ממנו אינו יציב ומצוי בסכנת קריסה. המלצת המומחים היא להרוס את שארית המבנה לאלתר, באופן יזום ומתוכנן, וזאת על מנת למנוע קריסה לא מתוכננת שלו. 
מבנה הלבניה שנשאר עומד במבט מהלבניה שקרסה.
המומחים ציינו במסגרת חוות הדעת כי אין אפשרות לשקם את המבנה. הצוות של ירון אופיר קבע בחוות הדעת כי "המבנה איננו יציב ועלול לקרוס. עקב רמת אי-העמידות הגבוהה ומצבו הפיזי של המבנה, אנחנו ממליצים לאלתר על הריסה יזומה, מתוכננת וזהירה".

פרופ' קובלר ציין בחוות הדעת כי "בכדי למנוע נזק מיידי, יש להרוס לאלתר את שארית המגדל, ולעשות זאת באופן זהיר שימנע נזק למבנים הסמוכים לו בעת ההריסה".
 


קישור למאמר

https://news.walla.co.il/item/3375712?utm_source=Generalshare&utm_medium=sharebuttonapp&utm_term=social&utm_content=general&utm_campaign=socialbutton